14 raz z rzędu!

13.08.2013
14 raz z rzędu!

 

Na naszym rodzimym podwórku czerwiec należał do kiepskich pod względem napływów środków do funduszy obligacji, o czym pisałem w jednym z poprzednich wpisów. Jednak sytuacja w lipcu i w pierwszych dniach sierpnia przyniosła bardzo dobre rentowności na rynkach akcji, co przełożyło się na wysokie dodatnie saldo napływów w lipcu bieżącego roku (2,8 mld złotych).
To czternaste z rzędu dodatnie saldo miesięcznych napływów.  Jeżeli hossa na rynku akcji będzie kontynuowana, to w mojej opinii tempo napływów środków do funduszy inwestujących przynajmniej niewielką część aktywów na rynkach akcji może ulec gwałtownemu przyspieszeniu, już na jesieni tego roku.
Czy tak się stanie? Oczywiście nad rynkiem wiszą plany zmian przepisów dotyczących naszego uczestnictwa w OFE, co można wykorzystać do stopniowej akumulacji środków w funduszach akcyjnych.
A na świecie? 665 miliardów dolarów .
Taka kwota netto (po odliczeniu umorzeń) napłynęła do funduszy powierniczych w pierwszej połowie 2013 roku, z wyłączeniem funduszy rynków pieniężnych.
Stało się tak pomimo dużych umorzeń netto pod koniec drugiego kwartału. Według danych Strategic Insight (SI), ujemne saldo w czerwcu przekroczyło 120 miliardów dolarów.
Większość środków, 360 mld, napłynęła do funduszy spoza USA. Prawie trzy czwarte z tej kwoty stanowiły napływy do funduszy działających w Europie, w tym do funduszy typu UCITS, które są sprzedawane na rynkach na całym świecie.

Maciej Rogala

 

Maciej RogalaMaciej Rogala – doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).