30 bln USD w funduszach emerytalnych. Połowa tej sumy to akcje

12.02.2013
30 bln USD w funduszach emerytalnych. Połowa tej sumy to akcje

 

Według najnowszego raportu firmy badawczej Tower Watson „Global Pension Assets Study” aktywa funduszy emerytalnych na 13 największych rynkach, które stanowią ponad 85 proc. światowych aktywów emerytalnych, wzrosły o 9 proc. w 2012 r., osiągając rekordowe 30 bln dolarów.

Co więcej, na siedmiu największych rynkach emerytalnych, w tym w Australii i Japonii, w 2012 r. wzrosła alokacja funduszy emerytalnych w akcjach. Wśród badanych rynków Australia, USA i Wielka Brytania mają wyższe udziały akcji w aktywach w porównaniu do Japonii, Holandii i Szwajcarii; przykładowo akcje stanowią 54 proc. aktywów funduszy w Australii, podczas gdy w Japonii zaledwie 35 proc.

Z moich obserwacji wynika, że Polacy wciąż nie ufają akcjom jako dobrej inwestycji w długim terminie, jako inwestycji emerytalnej. Panuje u nas pogląd, że najlepsze są nieruchomości. Ponieważ aby z takiej możliwości skorzystać trzeba mieć ponadprzeciętny majątek, zamiast nich wybieramy… lokaty bankowe a nawet bieżące konta, na których poziom odsetek brutto – jeszcze przed opłaceniem kosztów podatku Belki – bywa niższy niż poziom inflacji.

Czym tłumaczyć takie nasze nieracjonalne zachowanie? Na pewno składa się na to wiele czynników, a w ostatnich czasach przede wszystkim duże zawirowania na rynku akcji. Aktualne wyceny akcji są wciąż dużo niższe niż te z roku 2007, czyli sprzed prawie sześciu lat (!), a wielu sprzedawców planów emerytalnych opartych na funduszach akcji przekonywało, że w okresie pięciu lat ryzyko straty jest minimalne.

Zapewne jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie zanim przekonamy się do inwestycji w akcje w celach emerytalnych.
 

Maciej Rogala

 

Maciej RogalaMaciej Rogala – doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).