400 mld dolarów do zainwestowania na rynkach akcji

14.04.2015
400 mld dolarów do zainwestowania na rynkach akcji

 

W poprzedniej notce napisałem, że już cztery ogromne fundusze emerytalne w Japonii podjęły decyzję o całkowitej zmianie alokacji aktywów w kierunku większego zaangażowania w akcje, nie tylko japońskie, ale też zagranicznych firm. W tych dniach Takumi Shibata, prezes Nikko Asset Management z siedzibą w Tokio zdradził, że sześć kolejnych dużych funduszy emerytalnych rozważa podobne zmiany. Dla portalu IPE.com, powiedział, że jeżeli zmiany obejmą w sumie 10 największych funduszy emerytalnych, to mniej więcej 400 miliardów dolarów może zostać skierowane na krajowe akcje i akcje zagraniczne  w ciągu kilku najbliższych lat i że jest to "ogromna szansa dla zarządzających funduszami na całym świecie".

Jednak nie wszyscy wyrażają się optymistycznie o perspektywach rynku akcji. Na stronach pb.pl znalazłem informacje o tym, że główny doradca ekonomiczny firmy Allianz - El Erian, znany z tego, że do niedawna zarządzał funduszem PIMCO, największym na świecie funduszem obligacji, jest sceptycznie nastawiony do wszystkich wycen aktywów i dlatego trzyma swoje oszczędności głównie w gotówce.  Powiedział, że większość cen aktywów została bardzo wywindowana przez banki centralne. 

Co jest jeszcze warte odnotowania?

To, że polskie akcje zachowują się wreszcie lepiej od pozostałych rynków. To musiało kiedyś nastąpić. Zwracam uwagę, że większość giełd już dawno przebiła szczyty z 2007 roku i to o kilkanaście, a nawet więcej procent.

Przestrzeń do wzrostów jest więc ogromna. Czy zostanie w krótkim czasie wypełniona? Są na to spore szanse.

Być może ułamek promila z tych 200 miliardów dolarów, jakie mają popłynąć z japońskich funduszy emerytalnych na zagraniczne rynki akcji, trafi także na GPW?  A może już trafił?
Maciej Rogala - doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).

Niniejszy materiał jest opinią eksperta i odzwierciedla jego osobiste poglądy.
Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność przekazywanych przez eksperta informacji.
Opinie ekspertów odzwierciedlają ich osobiste poglądy i nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Union Investment TFI S.A.