81 mld USD w gotówce!

21.10.2011
81 mld USD w gotówce!

 

Kto posiada taką kwotę? Największa firma świata – Apple, która podobno rozczarowała inwestorów wynikami za ostatni kwartał osiągając przychody na poziomie 28,27 mld (analitycy szacowali, że będą wyższe – 29,7 mld). Przyczyn nieco słabszych wyników od prognoz upatruje się w tym, że premiera nowego IPhone-a została przesunięta na jesień i wielu klientów po prostu wstrzymało się z decyzjami zakupowymi. To przypuszczenie potwierdza wynik sprzedaży iPhonea 4S w ciągu premierowego weekendu: 4 mln sztuk.

Co zrobi Apple z tą gigantyczną gotówką? Nowy szef Tim Cook stwierdza, że nie ma „religijnego” podejścia do trzymania gotówki czy też nie. Oczywiście warto mieć na uwadze odpowiedź na pytanie: Kiedy i na co zostaną wydane te miliardy dolarów? Owe 81 mld są w posiadaniu zaledwie jednej firmy!  Wczoraj dowiedzieliśmy się, że inny gigant z branży nowych technologii – Microsoft, zarobił na czysto w ostatnim kwartale 5,7 mld USD.

Amerykańskie korporacje są aktualnie wyceniane na poziomie około 12,5 C/Z (cena do zysku), i trudno uznać wycenę spółek za wygórowaną. Posiadają gigantyczne zasoby gotówkowe, które przecież kiedyś będą musiały zostać zainwestowane: w przejęcia firm, które są bardzo tanie. Gdy ten proces się rozpocznie tanimi być przestaną!
Kiedy to nastąpi? Oczywiście nie wiadomo. Jeżeli obawy przed recesją, przed pogłębieniem się problemów zadłużonej po uszy Europy, będą narastały, to oznacza jedno: okazja inwestycja będzie coraz bardziej atrakcyjna - wynikająca nie tylko z coraz niższych wycen amerykańskich korporacji. Także góra pieniędzy gotowa do inwestycji, do natychmiastowych zakupów, będzie coraz wyższa.
81 mld w gotówce ma Apple. A to kolejnym kwartale będzie miał jeszcze więcej, bo planuje przychody na poziomie 37 mld USD.

Kiedyś zacznie inwestować, a za nim inni. A kiedy to nastąpi, to …

Maciej Rogala

 

Maciej RogalaMaciej Rogala – doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).