Amerykanie rzucili się na akcje

01.02.2013
Amerykanie rzucili się na akcje

 

Dane dotyczące napływu środków do funduszy powierniczych w USA – publikowane przez Investment Company Institute – pokazują masowy napływ środków, niespotykany w przeszłości. Tygodniowe zestawienia napływów środków pokazują w pierwszych trzech tygodniach stycznia odpowiednią nadwyżkę wpłat nad umorzeniami w wysokości 26,564 mld, 21,923 mld oraz w tygodniu kończącym się 23 stycznia – 16,319 mld USD; co ciekawe w ostatnich dwóch tygodniach grudnia napływ środków do funduszy był ujemny.

Natomiast według innej firmy badawczej Strategic Insight – dodatnie saldo napływów do funduszy w Stanach przekroczyło kwotę 90 mld USD na koniec stycznia i było znacznie wyższe niż rekordowe 58 mld nadwyżki w styczniu 2004 roku. Co ciekawe około 51 mld, czyli więcej niż połowę napłynęło do funduszy akcji i funduszy zrównoważonych. Znalazłem też na stronie plansponsor.com komentarz do tego wyniku Avi Nachmany z firmy Strategic Insight: „W ostatnich latach inwestorzy z niedowierzaniem i żalem obserwowali rosnącą giełdę. Przy stabilizacji politycznej, w połączeniu z rosnącymi cenami domów, spadającym bezrobociem gasną wspomnienia roku 2008 i widać, że inwestorzy wreszcie pozbyli się obaw przed inwestowaniem na giełdzie”.

W styczniu 2013 r. wpływy netto do funduszy obligacji, szacowane są na ponad 40 miliardów dolarów, znacznie powyżej średniej 2012 przepływów miesięcznych do funduszy obligacji w wysokości 27 mld zł. Strategic Insight przewiduje, że napływ do funduszy obligacji utrzyma się w ciągu najbliższych miesięcy, ponieważ inwestorzy posiadający 10 bilionów dolarów gotówki powoli zaczną szukać możliwości dochodu gdzie indziej.

Z nieoficjalnych jeszcze informacji wynika, że także Polacy w styczniu bieżącego roku dokonali rekordowych inwestycji w jednostki uczestnictwa funduszy akcji i funduszy zrównoważonych.
 

Maciej Rogala

 

Maciej RogalaMaciej Rogala – doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).