Czekam na exposé

12.10.2012
Czekam na exposé

 

Czekam na exposé premiera Tuska w części dotyczącej II i III filara systemu emerytalnego. Ze wstępnych deklaracji ministra Rostowskiego wynika, że żadnych zmian w przepisach dotyczących otwartych funduszy emerytalnych nie będzie. Przypomnę, że od przyszłego roku ma rozpocząć się podwyższanie składki przekazywanej do OFE. Obniżona od maja 2011 roku składka do OFE do poziomu 2,3 proc. wynagrodzenia, ma cyklicznie zwiększać się do: 2,8 proc. - w 2013, 3,1 proc. - w 2014, 3,3 proc. - w latach 2015/2016, 3,5 proc. - od stycznia 2017.

Jeżeli od przyszłego roku wzrośnie składka przekazywana do OFE do 2,8 proc. to będzie bardzo pozytywny sygnał dla naszej giełdy. Przypomnę, że jeszcze na początku tego roku dominowały opinie, że OFE zostaną zlikwidowane a ja sam wyrażałem opinie o tym, że podnoszenie składek na OFE do poziomu 3,5 proc. w styczniu 2017 to jedynie kamuflaż. Chciałbym się mylić, bo to nie tylko pozytywnie wpłynie na GPW, ale przede wszystkim będzie miało pozytywny wpływ na nasze przyszłe emerytury.

Dlaczego? Bo czekają nas wyjątkowo niskie wartości stopy waloryzacji w I filarze, do którego trafia aż 12,22 proc. z 19,52 proc. naszego wynagrodzenia przekazywanego do I i II filara. Przypomnę, że stopa waloryzacji w I filarze zależy ona od dwóch czynników: tempa wzrostu wynagrodzeń i liczby opłacających składki na ubezpieczenia emerytalne. W ostatnim okresie wzrost wynagrodzeń nie nadąża za wzrostem cen, a w przyszłości na pewno będzie spadała liczba płacących składki, nie ze względu na wzrost bezrobocia – bo to pochodna bieżącej zmiennej koniunktury, ale z powodu wejścia na rynek pracy pokolenia niżu demograficznego.

Na razie ten niż „demoluje” nam system oświatowy – masowo likwidowane są szkoły podstawowe a teraz wchodzi do szkół średnich. W okolicach 2020 roku ten niż „zaboli” wszystkich przyszłych emerytów, bo spowoduje trwały spadek liczby opłacających składki, a tym samym zamrozi stopę waloryzacji w I filarze na poziomie inflacji.

Jakich jeszcze informacji oczekuję w exposé? O III filarze – potwierdzenie zapowiedzi podwyższenia składki do IKZE do 6 proc. dochodów a najlepiej zamiany limitu procentowego na kwotowy, oraz zapowiedzi zmian w przepisach dotyczących PPE – pracowniczych programów emerytalnych, które mogą/powinny stać się dostępne dla większość pracowników.

Czy tak błahy szczegół jakim jest III filar – w świetle przyszłych zagrożeń niezwykle ważny – znajdzie się w exposé? Chyba nie. Tak tylko napisałem, w ramach żartu.

 

Maciej Rogala

 

Maciej RogalaMaciej Rogala – doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).