Debata finansowa „Między wydawaniem a odkładaniem, czyli oszczędzanie i inwestowanie po polsku”

04.12.2013
Debata finansowa „Między wydawaniem a odkładaniem, czyli oszczędzanie i inwestowanie po polsku”

 

Czy potrafimy mądrze oszczędzać? Czy nasza wiedza ekonomiczna jest wystarczająca? Czy jesteśmy gotowi systematycznie odkładać pieniądze na starość?

23 października w redakcji tygodnika „Polityka” spotkali się czołowi przedstawiciele biznesu, bankowości centralnej i nauki, aby przyjrzeć się skłonności Polaków do oszczędzania i inwestowania. Ich cele były jasne: postawić diagnozę i wskazać kierunki.

 

Podczas debaty powiedzieli m.in:

Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego: Według najświeższych badań Narodowego Banku Polskiego, 51 proc. społeczeństwa ma problemy z wyliczaniem procentów i przeliczaniem ułamków na procenty. Wielu nie potrafi wręcz podzielić tysiąca przez pięć. Nie wiemy, co to jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisja Nadzoru Finansowego, a NBP mylimy z PKO BP

Tomasz Zaleśkiewicz, profesor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu: Z psychologicznego punktu widzenia jesteśmy tak skonstruowani przez ewolucję, by raczej wydawać to, co mamy, niż gromadzić na przyszłość. To, co sprawia, że jednak decydujemy się odłożyć jakieś środki, to chęć zapewnienia bezpieczeństwa. W dodatku w sytuacji niepewności ludzie boją się inwestować w coś, czego nie widzą.

Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych: Oszczędności Kowalskiego przekładają się na  inwestycje w gospodarce. To właśnie dzięki inwestycjom budujemy wzrost gospodarczy w długim okresie. Dlatego wydaje się, biorąc pod uwagę stopień rozwoju ekonomicznego kraju, że w Polsce wskaźnik oszczędności powinien być wyższy.

 

Co o oszczędzaniu i inwestowaniu przez przedsiębiorców mówił Rafał Brzoska, prezes grupy Integer.pl oraz jakie obawy przed lokowaniem pieniędzy mają Polacy, zdaniem Małgorzaty Góry-Dubieli, prezes Union Investment TFI?

Przeczytaj relację z debaty w tygodniku „Polityka”, artykuły na jej temat opublikowane w serwisie Money.pl oraz obejrzyj reportaż video!

Partnerem debaty był tygodnik „Polityka”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli portal Money.pl i agencja Newseria.

 

Komentarze:

Money.pl - "Oszczędzanie i inwestowanie - Polaków portret własny"

Polityka.pl - "Polska: kraj chudych portfeli i dziurawych kieszeni"

YouTube - reportaż z debaty