Fundamentaliści w odwrocie

18.12.2012
Fundamentaliści w odwrocie

 

Ostatnie kilka lat to kompletna porażka fundamentalnego podejścia w inwestowania na rynku kapitałowym. To także porażka wszelkich prognoz inwestycyjnych, których najlepszym przykładem jest amerykański ekonomista Nouriel Roubini, zwany „Doktorem Zagłada”; przewidział krach finansowy w 2008 roku. Od tego czasu żadna z jego co najmniej kilku prognoz się nie sprawdziła i w przyszłym roku będziemy mogli się przekonać czy jego ostatnie „wróżby” (bessy na rynkach akcji w 2013 roku) okażą się kolejną porażką.

Kiepskie wyniki inwestycyjne globalnych inwestorów kierujących się dotychczas wyłącznie analizą fundamentalną coraz bardziej skłaniają ich do zmiany polityki inwestycyjnej. Pokazuje to na przykład ostatniego badania przeprowadzonego przez INTECH Investment Management wśród największych globalnych inwestorów. Jak wynika z tych badań, coraz bardziej popularna staje się strategia, której celem jest osiąganie niskiego poziomu wahań wartości inwestycji przy lokowaniu aktywów w akcje – aż 53 proc. globalnych firm rozważa takie podejście do inwestowania.

Prezydent międzynarodowej części INTECH David Schofield powiedział, że z danych tych wynika, iż część inwestorów instytucjonalnych jest gotowa zrezygnować z krótkoterminowych wzrostów na rzecz lepszego zarządzania ryzykiem w okresie spadków

Czy to znaczy, że najwięksi inwestorzy instytucjonalni będą kierować się prostą analizą techniczną?

Nie. Aż połowa menedżerów stwierdziła, że rozważają w 2013 r. zmianę alokacji aktywów na strategię bardziej opartą na matematyce (metodach ilościowych) niż na analizie fundamentalnej. Przykładem takiego podejścia do inwestowania w Polsce jest fundusz UniSystem FIZ zarządzany przez Union Investment TFI, który wystartował w listopadzie bieżącego roku.

Jestem ciekaw, jakie uda mu się osiągać wyniki, także w krótkim horyzoncie czasowym: półrocznym i rocznym.
 

 

Maciej Rogala

 

Maciej RogalaMaciej Rogala – doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).