Gdy do głosu dochodzą „zwierzęce instynkty”, pozostańmy ludźmi

24.06.2016
Gdy do głosu dochodzą „zwierzęce instynkty”, pozostańmy ludźmi

 

Witajcie,

jeden z największych ekonomistów w historii, John M. Keynes, już w latach 30. XX w. określił fale optymizmu i pesymizmu, jakie kierują inwestorami, jako „zwierzęce instynkty” (animal spirits). Ludzie, przez zarażanie się skrajnymi emocjami na zasadzie szybko rozchodzącej się epidemii, popadają w skrajności: euforię w czasie hossy i strach, kiedy przychodzi negatywny impuls.

Na naszych oczach rozwija się właśnie negatywny scenariusz. Piątkowy poranek po decyzji o Brexicie pokazuje czerwone indeksy giełdowe i ucieczkę od bardziej ryzykownych aktywów. To automatycznie może pchać inwestorów poddających się emocjom do nieprzemyślanych, emocjonalnych i zbyt pochopnych decyzji. Pamiętajmy jednak, że świat dziś jest inny niż 100 lat temu, a nawet w 2008 r. Wymyślono bowiem wiele instrumentów, które mają wpływ na stabilizację globalnej ekonomii (zwłaszcza działania banków centralnych). Powinny one zacząć być uruchamiane, więc zbyt szybkie działanie nie jest wskazane.

Brexit to nie koniec świata! Także w inwestycjach mamy sposoby na wybronienie się, a nawet na zarobek. Jakie?

  • Fundusze absolute return – w warunkach rozchwiania rynków fundusze, które odwzorowują indeksy, pójdą w ślad za rynkami, natomiast fundusze absolute return są neutralne w stosunku do rynku i powinny zminimalizować straty lub nawet przynieść pewne zyski.
  • UniLokata i UniWIBID Plus to jedne z nielicznych na rynku funduszy, które dzięki wycenie liniowej są odporne na wszelkie wahania cen rynkowych. Przy strategii „przeczekania” – jak znalazł.
  • Fundusze akcji. Jesteśmy w czasie przeceny. Sprzedawać? Hmm, a może wprost przeciwnie! Po początkowym szoku może się okazać, że za chwilę akceptujący wysokie ryzyko inwestorzy stwierdzą, iż jest to okazja do zakupów. Z naszej oferty warto zwrócić uwagę np. na fundusze UniAkcje: Nowa Europa oraz UniAkcje Małych i Średnich Spółek.
  • IKE i IKZE oraz produkty regularnego oszczędzania, jako rozwiązania nastawione na długi horyzont, w najbliższym czasie mogą być ciekawą alternatywą inwestycyjną, bo albo dają dodatkowy bodziec w postaci ulgi podatkowej, albo rozkładają się na długi szereg wpłat, który rozprasza ryzyko w czasie. Z tej perspektywy bieżące „emocje” stają się mało istotnym „incydentem”.