Gospodarka światowa – perspektywy na rok 2013

11.01.2013
Gospodarka światowa – perspektywy na rok 2013

 

Początek roku to tradycyjnie okres podsumowań wydarzeń roku minionego ale przede wszystkich prognoz dotyczących nowego roku. W tym wpisie chciałem przytoczyć kilka prognoz dotyczących gospodarki światowej. Przeważa optymizm, ale na szczęście umiarkowany, mówi się o wyzwaniach, ale też o niepewnej sytuacji.

Oczywiście wszystkim spędza sen z powiek sytuacja w strefie Euro. Ale przypuszcza się, że najgorsze było właśnie w 2012 roku. I tak na przykład znalazłem opinie szefa działu inwestycji  Marka Burgess’a w firmie inwestycyjnej Threadneedle: „Światową gospodarkę czeka w roku 2013 wiele wyzwań i niepewnych sytuacji, ale pojawią się także szanse dla inwestorów związanych z funduszami emerytalnymi, który podkreśla, że strefa Euro zdaje sobie sprawę z tego, że czekają ją trudne decyzje i zauważa, że z wypowiedzi wielu europejskich polityków widać, że wiedzą oni co zrobić by wyjść z kryzysu zadłużenia, nie wiedzą jednak jak wygrać ponownie wybory gdy już to zrobią”. Burgess dodał też, że spodziewa się, iż w roku 2013 gospodarkę czekają duże wyzwania. Problem długów publicznych będzie miał przez dłuższy czas negatywny wpływ i z tego powodu należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o firmy uzależnione od inwestycji rządowych. W jego opinii USA czeka więcej kontroli napiętego budżetu, podczas gdy spowolnienie chińskiej ekonomii osiągnęło już swój najniższy poziom.

Natomiast Rob Burnett, dyrektor inwestycyjny i szef działu akcji europejskich w Neptune Investment Management spodziewa się więcej uznania dla wysiłków Europy i jej pozytywnych zmian strukturalnych. Według niego Niemcy będą nadal przewodzić europejskiej gospodarce ale inwestorzy raczej obdarzą większym kredytem zaufania peryferia Europy. Pod względem gospodarczym Unia jest na dobrej drodze. Główne ryzyko jest natury politycznej – ważne będzie utrzymanie rządu greckiego u władzy i zapobieżenie większym zmianom w polityce Włoch i Hiszpanii. Jeżeli polityczne ryzyko zostanie ograniczane, Hiszpania i Włochy może nie będą musiały podpisać porozumienia (Memorandum of Understanding) w celu otrzymania pomocy Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w roku 2013. Johanna Kyrklund, szefowa zarządzania aktywami w Schroders dodała, że dobrą wiadomością jest to, że niepewność polityczna, która wpływała na sytuację na rynkach stopniowo się zmniejsza. Uważa, że zaczynamy wychodzić z kryzysu w Europie.

Przez ostatnie dwa lata inwestorzy zastanawiali się kto rzeczywiście rządzi, w jaki sposób reaguje i jaka była ich wola  powstrzymania systemu. Kyklund uważa, że na tym etapie wiemy już, iż jesteśmy  w rękach Niemiec i Europejskiego Banku Centralnego, że Niemcy chcą pogłębienia integracji i, bazując na komentarzach Mario Draghi'ego, że EBC jest gotów wkroczyć jeśli to będzie konieczne. Kyrklund wierzy, że niskie stopy procentowe i słaby wzrost będzie kontynuowany w roku 2013. W obecnej sytuacji strategia polegająca na preferowaniu akcji jakościowych i skupieniu się na poprawieniu dochodu poprzez klasy aktywów takie jak wysokooprocentowane „obligacje śmieciowe” może nadal być opłacalna, ale brak przekonujących, zdrowych oznak poprawy będzie nadal powodował wahania tych aktywów, które bardziej zależą od cykli gospodarczych.

Przedstawione opinie pochodziły z serwisu europeanpensions.net

Maciej Rogala

 

Maciej RogalaMaciej Rogala – doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).