Ile osób wybierze OFE, a ile IKZE/IKE?

18.04.2014
Ile osób wybierze OFE, a ile IKZE/IKE?

 

Jak chyba wszystkim wiadomo między 1 kwietnia a 31 lipca bieżącego roku możemy złożyć deklarację pozostania w OFE. Jednak w okresie pierwszych dwóch tygodni, według danych ZUS, jedynie 21 tysięcy osób złożyło odpowiednie deklaracje.

Tak mała liczba deklaracji w porównaniu do 13 milionów aktywnych członków może dziwić. Ale chyba nie do końca.

Po pierwsze wynika to z konieczności podjęcia wysiłku: trzeba udać się do ZUS osobiście (w godzinach pracy), możemy też wypełnić wniosek (do ściągnięcia z internetu) i przesłać pocztą, lub złożyć deklarację online. W tym ostatnim przypadku musimy jednak posiadać tzw. profil ePUAP, czyli i tak należy udać się do ZUS.
Jednak moim zdaniem drugi powód naszej bierności jest o wiele ważniejszy. Decyzja o pozostaniu w OFE dotyczy jedynie niewielkiej części składek przekazywanych do systemu obowiązkowego - 2,92% z 19,52%. Co więcej ona dotyczy jedynie przyszłych składek. Środki dotychczas wpłacone, jeżeli pracowaliśmy przed 1999 to znaczy, że przez okres 15 lat i tak pozostaną w OFE. Dodajmy do tego także to, że nawet jeżeli zdecydujemy się na pozostanie w OFE, to na skutek wprowadzenia tzw. suwaka, nasze składki i tak będą automatycznie przesuwane z OFE do ZUS na dziesięć lat przed emeryturą, po 10% w każdym roku. 
W związku z tym dość powszechna jest opinia, że wpływ „naszej decyzji na wysokość przyszłej emerytury będzie niewielki”.  A jeżeli tak „to po co w ogóle się fatygować” – taki wniosek może wyciągnąć większość członków OFE, nawet z tych, którzy deklarują chęć pozostania w OFE (według badań jest to około 30% członków).
Najwięcej do zyskania/stracenia mają pracownicy młodzi, przed trzydziestką. Jednak w tak młodym wieku nie myśli się o emeryturze, a tym bardziej niczego nie chce się robić. 
Jeżeli utrzymałoby się dotychczasowe tempo przystępowania do OFE, to jedynie 1% dotychczasowych członków będzie przekazywało nowe składki do funduszy emerytalnych. Ja jednak myślę, że takich osób będzie więcej – około 10-15%.

Czy to będzie miało negatywny wpływ na koniunkturę giełdową w drugiej połowie tego roku? Może, ale nie musi, ponieważ liczę na to, że dotrze do nas także dalsza część komunikatu związanego z wyborem ZUS/OFE, a mianowicie, nie tylko ta, że nasza decyzja odnośnie ZUS/OFE nie poprawi naszej emerytury, a:

„jeżeli chcemy podwyższyć przyszłą emeryturę, musimy oszczędzać w III filarze”.

I głęboko wierzę, że w ostatnim kwartale tego roku zostanie założonych kilkaset tysięcy nowych kont IKZE i IKE. A prawdziwe żniwa przyjdą w 2015 roku.


Niniejszy materiał jest opinią eksperta i odzwierciedla jego osobiste poglądy.
Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność przekazywanych przez eksperta informacji.
Opinie ekspertów odzwierciedlają ich osobiste poglądy i nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Union Investment TFI S.A.

Maciej Rogala - doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).