Mark Mobius optymistycznie o 2013 roku

13.12.2012
Mark Mobius optymistycznie o 2013 roku

 

Mark Mobius, szef Templeton Emerging Markets Group, przewiduje, że na rynkach krajów wschodzących w roku 2013 nastąpi znacznie większy wzrost niż w krajach rozwiniętych w związku z rosnącą rolą konsumpcji krajowej jako czynnika napędowego gospodarki. Co więcej, zależność rynków wschodzących od rozwiniętych gospodarczo krajów Europy i USA nadal będzie się zmniejszać, w związku ze wzrostem handlu i ekonomicznej współpracy pomiędzy krajami wschodzącymi. Mobius spodziewa się, że środki inwestycyjne będą płynęły na rynki wschodzące ponieważ  inwestorzy szukają stopy zwrotu wyższej niż niskie oprocentowanie bankowe, szczególnie fundusze emerytalne o zdefiniowanym świadczeniu. Uznał również, że ostatnie zwiększenie płynności przez amerykański Bank Rezerw Federalnych i inne Banki Centralne będzie miało bardzo pozytywne skutki dla rynków wschodzących.Przewiduje jednocześnie, że w Europie wychodzenie z kryzysu potrwa dłuższy czas. „Jest wiele wyzwań, Europa ma przed sobą długą i bolesną podróż, a procesy adaptacji przebiegają powoli” - twierdzi.

Niestety nie wypowiada się wprost o Polsce. Może dlatego, że dołączył do grupy inwestorów zagranicznych kupujących polskie obligacje skarbowe, a może też akcje.

 

Maciej Rogala

 

Maciej RogalaMaciej Rogala – doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).