Masowa ucieczka z funduszy akcji w USA. Kto odbierał akcje?

16.08.2011
Masowa ucieczka z funduszy akcji w USA. Kto odbierał akcje?

 

Mniej więcej co dwa miesiące spoglądam na dane Investment Company Institute dotyczące napływu środków do funduszy powierniczych w Stanach Zjednoczonych i dzielę się nimi z czytelnikami bloga.  Jednak tym razem zrobiłem wyjątek i przyspieszyłem kolejny wpis, ponieważ doszło do wyraźnego przesilenia. W jakim kierunku?

Po pierwsze znacząco wzrósł poziom odpływu środków z funduszy akcji amerykańskich korporacji - z 3-4 miliardów tygodniowo do ponad 10 miliardów; w tygodniu kończącym się 20 lipca - 6,5 mld, 27 lipca - 7,9 mld, natomiast 3 sierpnia br. ujemne saldo napływu środków wzrosło do poziomu 10,4 mld USD. Po drugie Amerykanie stracili wiarę także we wzrosty na rynkach globalnych (po raz pierwszy od prawie dwóch lat) i zaczęli wycofywać pieniądze także z funduszy akcji globalnych. Jeszcze w tygodniu kończącym się 13 lipca br. saldo przepływów było dodatnie (0,6 mld), ale już w kolejnych trzech tygodniach kwota umorzeń przewyższyła wypłaty odpowiednio: o 0,3 mld, 1,3 mld oraz w tygodniu kończącym się 3 sierpnia aż o 2,5 miliarda. Co więcej panika wśród uczestników funduszy przeniosła się na pozostałe rodzaje funduszy powierniczych (zrównoważonych i obligacji) i tym samym na przełomie lipca i sierpnia bilans obejmujący wszystkie kategorie funduszy powierniczych miał wartości 9,5 mld USD w tygodniu kończącym się 27 lipca i aż 17 miliardów USD w tygodniu kończącym się 3 sierpnia.

Możemy się tylko domyślać, że fala paniki przybrała jeszcze większe rozmiary w następnym tygodniu - gdy 8 sierpnia indeksy w Stanach zanotowały ponad 5-procentowe spadki. Wiadomo już kto kupował akcje wyprzedawane przez zarządzających funduszami powierniczymi - między innymi Warren Buffet, który właśnie dzisiaj przyznał, że 8 sierpnia był dniem dokonania przez niego największych inwestycji na rynku akcji w bieżącym roku. I jak zwykle przy takich okazjach dodał, że „uwielbia dokonywać zakupów akcji w okresie, gdy inni pozbywają się ich w panice”.
Czy Warren Buffet zarobi na inwestycji dokonanej 8 sierpnia br. ? Zapewne tak. O wiele ciekawsze są odpowiedzi na kolejne pytania: W jakim horyzoncie czasowym osiągnie ten zarobek?, oraz - Czy będzie w najbliższym czasie dokonywał kolejnych zakupów wykorzystując jeszcze większe okazje inwestycyjne?

Maciej Rogala

 

Maciej RogalaMaciej Rogala – doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).