Paniczna ucieczka z funduszy powierniczych w USA

23.08.2011
Paniczna ucieczka z funduszy powierniczych w USA

 

Wszyscy dowiedzieliśmy się, że Warren Buffett kupował akcje 8 sierpnia br. Chciał się pochwalić? A może zapobiec dalszym spadkom, dając do zrozumienia: Zobaczcie, ja GURU z OMAHA kupowałem akcje, a więc wy także powinniście? Zapewne to drugie. Pisałem o tym w ostatniej notce kiedy nie był jeszcze znany bilans wpłat i umorzeń uczestników funduszy powierniczych w tygodniu kończącym się 10 sierpnia bieżącego roku. Investment Company Institute opublikował w miniony piątek najnowsze dane obejmujące okres paniki na rynku akcji. Przypomnę, że liczby wyglądały dramatycznie już w tydzień wcześniej: ujemne saldo do funduszy akcji amerykańskich przekroczyło 10 miliardów (10,463 mld), a we wszystkich kategoriach funduszy doszło do kwoty minus 17 mld USD. 
Jak zachowali się amerykańscy uczestnicy funduszy w kolejnym tygodniu? Z funduszy akcji amerykańskich wycofano 23 miliardy 493 miliony dolarów, z funduszy akcji globalnych 6,511 miliarda a ze wszystkich kategorii funduszy powierniczych  ponad 40 miliardów USD (40,285).
Ciekaw jestem jak zachowali się rodzimi inwestorzy w tym samym okresie? Czy także ulegli panice?

Maciej Rogala

 

Maciej RogalaMaciej Rogala – doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).