Rekordowe zainteresowanie funduszami obligacji

06.09.2012
Rekordowe zainteresowanie funduszami obligacji

 

W lipcu bieżącego roku, zainteresowanie europejskich inwestorów funduszami obligacji  wzrosło do najwyższego poziomu od 2007 roku.

Według raportu przygotowanego przez Morningstar, nadwyżka wpłat nad umorzeniami w funduszach obligacji wyniosła aż 19,5 mld euro, natomiast, w tym samym czasie, Europejczycy wycofali z funduszy akcji 5,3 mld euro.
Największym powodzeniem cieszyły się fundusze inwestujące w wysokodochodowe obligacje denominowane w USD (High Yield Bond), które odnotowały dodatni napływ na poziomie 2,14 mld euro.
Komentując odpływ środków z funduszy akcji, Ali Masarwah z europejskiego oddziału Morningstar, powiedział: “Odpływ środków z funduszy akcji dotyczy wszystkich kategorii funduszy – niezależnie od regionu, sektora gospodarki. To pokazuje, że inwestorzy mają coraz większe obawy o możliwość wzrostu gospodarki w skali globalnej”. Największy odpływ nastąpił z funduszy akcji inwestujących w duże amerykańskie korporacje – 894 mln euro, oraz z akcji regionu Azji (z wyłączeniem Japonii) – 762 mln euro.

Ciekaw jestem jaki będzie wynik za sierpień, który przecież okazał się wyjątkowo korzystny dla uczestników funduszy akcji.

Maciej Rogala

 

Maciej RogalaMaciej Rogala – doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).