Stopy procentowe najniższe w historii, ale... bardzo wysokie

18.03.2013
Stopy procentowe najniższe w historii, ale... bardzo wysokie

 

Gdy Rada Polityki Pieniężnej obniżyła już piąty raz stopy procentowe i to aż o 50 bp, niemal wszyscy uznali tę decyzję za zaskakującą, za bardzo odważną. 3,25 proc. to poziom najniższy w historii, ale czy niski w aktualnej rzeczywistości głębokiego spowolnienia gospodarczego, kłopotów finansowych wielu zadłużonych po uszy firm i rekordowo niskiej inflacji – 1,5 proc.?

Kilka dni temu poznaliśmy nie tylko projekcję przyszłej inflacji NBP, przewidującą utrzymanie się inflacji na bardzo niskim poziomie, ale także inflację w strefie euro oraz w Stanach Zjednoczonych. Inflacja CPI w lutym skoczyła w strefie euro do 1,8 proc. a w USA do 2 proc. w skali roku, czyli do poziomów wyższych niż w Polsce.

A jakie mamy poziomy stóp procentowych? W Polsce 3,25 proc., czyli 175 punktów bazowych powyżej inflacji, natomiast w USA i w strefie euro  0,75 proc., czyli ponad jeden punkt procentowy poniżej poziomu inflacji. Czy w związku z tym w Polsce istnieje nadal przestrzeń do obniżania stóp procentowych? Chyba tak i to ogromna.

Maciej Rogala

 

Maciej RogalaMaciej Rogala – doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).