Termometr Inwestycyjny Union Investment TFI: Turcja zyskała polityczną stabilność

12.11.2015
Termometr Inwestycyjny Union Investment TFI: Turcja zyskała polityczną stabilność

 

„Wraz ze zwycięstwem AKP zniknął jeden z najważniejszych elementów niepewności, który blokował wzrosty na giełdzie w Stambule. Dlatego też zmieniliśmy nasze nastawienie do tureckich akcji z neutralnego na pozytywne.”

Ryszard Rusak
Dyrektor Inwestycyjny ds. Akcji

 

O potencjale tureckiego rynku rozmawiamy z Ryszardem Rusakiem, Dyrektorem Inwestycyjnym ds. Akcji Union Investment TFI:

Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), z której wywodzi się prezydent Erdoğan, zdobyła zdecydowaną większość głosów w listopadowych wyborach parlamentarnych w Turcji. Reakcja rynku była imponująca – wzrosły ceny akcji i umocniła się lira. Jak Państwo oceniają wynik wyborów oraz dalsze perspektywy tureckiego rynku?

Wynik wyborów oceniamy jako pozytywne zaskoczenie. Turcja zyskała rzecz niezwykle ważną w jej obecnej sytuacji: stabilność polityczną. Turecka demokracja jest krucha, wobec czego jednopartyjny rząd i prezydent z tej samej opcji politycznej stanowią optymalne rozwiązanie. Inwestorzy oczekują, że nowy gabinet przeprowadzi zdecydowane reformy progospodarcze – stąd też tak euforyczna reakcja na wyniki głosowania. Najważniejsze jest to, że wraz ze zwycięstwem AKP zniknął jeden z najważniejszych elementów niepewności, który blokował wzrosty na giełdzie w Stambule. Dlatego też zmieniliśmy nasze nastawienie do tureckich akcji z neutralnego na pozytywne.

Co poza stabilizacją polityczną przemawia za tureckimi aktywami?

Na pewno relatywne niedowartościowanie tureckich aktywów – zarówno akcji, obligacji, jak i waluty. Kurs dolara do liry oscyluje obecnie w okolicach 2,90.

A co z zapowiedziami amerykańskiego Fedu, który coraz mocniej przygotowuje inwestorów do podwyżki stóp procentowych w grudniu?

W momencie podwyżek stóp w USA turecki rynek rzeczywiście zostanie wystawiony na próbę, głównie na skutek spodziewanego dalszego umacniania się dolara. Zwróćmy jednak uwagę, że w tym roku to czynniki lokalne zdecydowanie zdominowały sentyment inwestorów do Turcji i nadal go determinują. W przededniu wyborów lira była drugą najgorszą walutą na świecie (zaraz po brazylijskim realu). Po ustabilizowaniu tureckiej sceny politycznej obraz Turcji uległ znaczącej poprawie. Warto też zwrócić uwagę na inny pozytywny czynnik – prognozy wzrostu zysków spółek w 2016 r. szacujemy na 14–15%.

Załączniki: