Tylko 13% inwestorów instytucjonalnych wierzy w ...

16.07.2012
Tylko 13% inwestorów instytucjonalnych wierzy w ...

 

Według badań przeprowadzonych przez CREATE-Research na zlecenie Principal Global Investors inwestorzy instytucjonalni przewidują, że niezwykle niestabilna sytuacja na rynku kapitałowym  wywołana przez kryzys kredytowy w 2008 roku, będzie się pogłębiała. Profesor Amin Rajan, prezes CREATE-Research, powiedział: „Ostatnie cztery lata są najmniej stabilnym okresem w historii rynku akcji. Wahania cen o 4% lub więcej w czasie jednej sesji zdarzały się przeciętnie 6 razy częściej niż w ciągu poprzednich 40 lat.”
Ponad 2/3 respondentów powiedziało, że obecna niestabilność przyczynia się do powstania całego szeregu możliwości osiągania ponadprzeciętnych dochodów, jednak tylko 13% wierzy, że będą potrafili z nich skorzystać.
Tylko 13% (!) inwestorów instytucjonalnych, profesjonalistów od inwestowania pieniędzy na rynkach kapitałowych z wieloletnim doświadczeniem, wierzy w to, że możliwe jest aktywne granie na spadki i wzrosty. A ilu inwestorów na naszej giełdzie lub uczestników funduszy wierzy we własne możliwości takiego aktywnego zarządzania własnymi pieniędzmi? Podejrzewam, że zdecydowanie ponad 50% i niestety większość takich graczy osiąga wyniki zupełnie odwrotne od oczekiwań.
Jaka będzie przyszłość? Niemal 80% inwestorów instytucjonalnych biorących udział w sondażu – w tym zarządzający funduszami emerytalnymi oraz dystrybutorzy funduszy – przypuszcza, że obecne zawirowania na rynku będą się przedłużać.
Czy w związku z tym, czeka nas kolejnych kilka lat gwałtownych wahań na rynkach akcji, także na GPW? Mam pewne wątpliwości i nie wynikają one jedynie z tego, że większość zazwyczaj nie ma racji.
Ale o tym w następnym wpisie.

Maciej Rogala

Maciej Rogala Maciej Rogala – doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).