Warren Buffett: wskaźnik i czy antywskaźnik?

08.11.2011
Warren Buffett: wskaźnik i czy antywskaźnik?

 

Jak podaje dzisiejszy Puls Biznesu, należący do Warrena Buffeta holding Berkshire Hathaway kupił w ostatnim kwartale akcje o wartości 7 mld USD, wobec 3,62 mld USD w drugim kwartale oraz 834 mln USD w pierwszym. Te największe od 15 lat inwestycje przeznaczył na zakup akcji z sektora konsumpcyjnego i finansowego, ale także akcje spółek z nowych branż. Wymowny jest komentarz jego partnera w Berkshire Holding, Thomas Russo: -  On coś widzi i jest to coś wielkiego. Brzmi jak rekomendacja do kupna akcji: Buffett kupuje, będzie hossa!. Ale czy „legenda z Omaha” nadal jest dobrym wskaźnikiem? Zdarzyło mu się przecież ostatnio kilka wpadek. Dla przypomnienia, na kilka dni przed upadkiem banku Lehman Brothers pochwalił się, że bieżące (super niskie) ceny to wyjątkowa okazja, której nie zwykł marnować: zakupił akcje irlandzkich banków i dokonał inwestycji w ropę naftową. Kilka miesięcy później, w lutym 2009 roku, w corocznym liście wysłanym do inwestorów, przyznał się do bolesnej porażki jaką okazały się zakupy bankrutujących banków, których akcje straciły 90% na wartości. Także ropa była wówczas kilka razy tańsza. Co więcej, wskazał, że w 2009 roku, nie ma szans na jakąkolwiek poprawę na rynku akcji!

Kilka dni temu jego holding Berkshire Hathaway opublikował wyniki finansowe za III kwartał i zarobił netto 2,28 mld dol. wobec 2,99 mld w tym samym okresie przed rokiem. Co było przyczyną pogorszenia wyników? Głównym powodem gorszego wyniku były instrumenty pochodne wykorzystywane przez Buffetta do osiągnięcia korzyści z długoterminowych trendów na rynku akcji. Na długich pozycjach stracił aż 2,09 mld dol.
Czy to strata tylko okresowa? Czy Buffett widzi rzeczywiście coś wielkiego? A może zauważy w najbliższej przyszłości jeszcze większą stratę?

Niedługo się przekonamy

Maciej Rogala

 

Maciej RogalaMaciej Rogala – doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).