Wolnorynkowi …

07.04.2011
Wolnorynkowi …

 

Ośrodek GlobeScan przeprowadził w 25 krajach badanie opinii obywateli o systemie wolnorynkowym.  Zapytano o opinię między innymi Amerykanów, Chińczyków, Brazylijczyków i Hindusów.

I co się okazało? Kogo najbardziej fascynuje wolny rynek? Chyba nietrudno się domyślić wiedząc, w których krajach mamy „gospodarki wschodzące” a w których gospodarki „schodzące do cienia”. Tak, tak. Wyniki dla niewtajemniczonych mogą wyglądać szokująco: poparcie Chińczyków dla wolnego rynku jest większe niż Amerykanów. W tym pierwszym kraju a także w Brazylii wynosi aż 67% - taki odsetek Chińczyków i Brazylijczyków popiera wolny rynek. To jest oczywiste, bo przecież dzięki wolnemu rynkowi, dzięki globalizacji społeczeństwom w tych krajach żyje się coraz lepiej.
A w kolebce wolnego rynku, w Stanach Zjednoczonych? Jak to wygląda? O wiele gorzej, bo zaledwie 59% społeczeństwa popiera wolny rynek – tyle samo co w Indiach.
Oczywiście - jeśli chodzi o Stany Zjednoczono - to w dużej mierze pokłosie kryzysu, ogromnego poziomu bezrobocia. Dla porównania jeszcze w 2002 roku aż 80% Amerykanów popierało wolny rynek, czyli najwięcej w historii. Wydaje się więc, że to nie tylko „przejedzenie się” bezmyślną konsumpcją wybiło Amerykanom wolny rynek. Chyba także afery finansowe, to, że wiele osób odpowiedzialnych za kryzys nadal nosi białe rękawiczki i bardzo szybko po kryzysie powróciła do stanu przedzawałowego. Wskazuje na to także Joseph Stiglitz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, twierdząc, że kontrolowanie 25 procent dochodu USA przez 1% obywateli jest rujnujące dla gospodarki.
Ja bym dodał – rujnujące poparcie Amerykanów dla gospodarki wolnorynkowej. A jakie jest poparcie Polaków dla wolnego rynku?

Maciej Rogala

 

Maciej RogalaMaciej Rogala – doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).