Zakończyło się okienko transferowe, prawdopodobnie ostatnie

09.08.2016
Zakończyło się okienko transferowe, prawdopodobnie ostatnie

 

Do końca lipca mieliśmy czas na podjęcie decyzji o tym, gdzie ma być przekazywana część naszej składki na ubezpieczenia społeczne (2,95%) – czy pozostawiamy ją tak jak dotychczas, czy też dokonujemy zmiany (wybór między ZUS a OFE).

Według obowiązujących przepisów kolejne okienko transferowe zostanie otwarte dopiero za 4 lata, w okresie kwiecień–lipiec 2020 r. A raczej już nigdy, jeżeli wejdą w życie zapowiedzi zmian w systemie emerytalnym przedstawione miesiąc temu przez ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Przypomnijmy: przedstawiona propozycja zakłada, że od 1 stycznia 2018 roku wszystkie OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne, do których zostanie przekazane 75% ich aktywów (25% trafi do Funduszu Rezerwy Demograficznej, czyli de facto na nasze subkonto w ZUS) i później będą funkcjonować jako III filar w postaci Indywidualnego Konta Emerytalnego.

Zapowiedź tych zmian mogła mieć bardzo duży wpływ na decyzję ubezpieczonych.

Dlaczego? Ponieważ oznacza bardzo dużą zmianę statusu składek odprowadzanych do OFE. Bez tych zmian różnica między pozostaniem w OFE a tylko w ZUS miała niewielkie znaczenie, raczej symboliczne, bo przecież pieniądze w OFE w ramach tzw. suwaka i tak stopniowo przechodzą do ZUS, a stamtąd, po przejściu na emeryturę, są wypłacane w formie świadczenia.

W przypadku wejścia w życie zmian o przekształceniu OFE w IKE Plus zmienia się w sposób zasadniczy status pieniędzy odkładanych w OFE, oczywiście na bardzo dużą korzyść OFE w porównaniu z subkontem w ZUS. Nasze składki w IKE Plus (powstałym z przekształconego OFE) będziemy mogli wypłacić nie tylko po przejściu na emeryturę. Te pieniądze będą mogły być wykorzystane jako wkład przy kredycie mieszkaniowym.

Co więcej, gdy przejdziemy na emeryturę, będziemy dysponowali pewną swobodą dotyczącą wypłaty naszych środków. 25% będziemy mogli wypłacić od razu, natomiast pozostałe 75% w formie dożywotniej renty albo renty okresowej.

Przypuszczam jednak, że zapowiedź tych zmian – zmieniających sposób zasadniczy charakter naszej decyzji o wyborze między ZUS a OFE – nie miała zbyt dużego wpływu na podejmowane decyzje, bo niewiele osób przywiązuje wagę do podejmowanych decyzji, niewielu z nas przejmuje się tak odległą przyszłością jaką jest emerytura. Przypuszczalnie liczba osób aktywnie wpłacających składki do OFE pozostanie mniej więcej na takim samym poziomie.

Ja też nie zmieniłem decyzji – pozostałem w OFE i cieszę się, że jest duża szansa na to, aby każda następna składka, stanowiąca 2,95% podstawy naliczenia składek, trafiła po 1 stycznia 2018 roku na moje konto w III filarze.
Maciej Rogala - doświadczony konsultant i szkoleniowiec, specjalizujący się w funduszach inwestycyjnych i dobrowolnych planach emerytalnych. Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową EDINEM – Edukacja Inwestycyjna i Emerytalna. Jest autorem czterech książek, w tym trzech poradników inwestycyjnych: Otwarte fundusze inwestycyjne. Zasady są proste (2006 rok), Rozważny inwestor. Daj sobie radę (2010 rok) oraz III filar Twojej Emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość (listopad 2011).

Niniejszy materiał jest opinią eksperta i odzwierciedla jego osobiste poglądy.
Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność przekazywanych przez eksperta informacji.
Opinie ekspertów odzwierciedlają ich osobiste poglądy i nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Union Investment TFI S.A.